مقالات

به 1+12 دلیل رابطه جنسی (رابطه زناشویی) داشته باشید.

معمولاً برای یک فرد سالم دو منبع اصلی لذت جسمی وجود دارد: خوردن و رابطه جنسی (رابطه زناشویی). اما رابطه زناشویی فقط لذت بخش نیست بلکه فواید متعددی برای زوجین دارد که در این مقاله با آن ها آشنا خواهید شد.

فواید رابطه زناشویی

1- رابطه زناشویی کالری می سوزاند.

رابطه جنسی به طور متوسط هر دقیقه 5 کالری می سوزاند (یعنی در حد پیاده روی با سرعت متوسط). در رابطه جنسی 20 دقیقه ای مردان حدوداً 100 کالری و زنان حدوداً 70 کالری می سوزانند.

2- رابطه جنسی فشار خون را تنظیم می کند.

در تحقیقی که در دانشگاه استنفورد در سال 2008 بر روی 1500 زوج انجام شد به این نتیجه رسیدند که زوج هایی که به طور متوسط هفته ای یک بار رابطه جنسی دارند نسبت به دیگر زوج ها فشار خون کمتری دارند. در بین شرکت کنندگان در تحقیق، زوج های جوان، میانسال و سالمند وجود داشتند و تأثیر رابطه جنسی بر کاهش فشار خون در همه رده های سنی دیده شد.

 3- رابطه جنسی میزان استرس را کاهش می دهد.

در تحقیق دیگری 175 زوج را به مدت 5 سال مورد بررسی قرار دادند. در این بررسی مشخص شد در مقاطعی که زوج ها رابطه جنسی دارند میزان استرس کمتری را تجربه می کنند.

4- رابطه جنسی احتمال سکته قلبی را کاهش می دهد.

رابطه جنسی منظم به تقویت سیستم قلبی و عروقی کمک می کند. در تحقیقی بزرگ در کشور امریکا که مدت 40 سال طول کشید، مشخص شد زوج هایی که به طور متوسط هفته ای یک بار رابطه جنسی دارند احتمال اینکه به بیماری های قلبی و عروقی مبتلا شوند 50 درصد کمتر است.

5 – رابطه جنسی از مردان در مقابل سرطان پروستات محافظت می کند.

برخی از مطالعات نشان می دهد مردانی که رابطه جنسی بیشتری داشته اند احتمال مبتلا شدن آن ها به سرطان پروستات و مثانه کمتر است.

تحقیق دیگری همین مسأله را درباره سرطان پستان در زنان، مورد تأیید قرار داده است.

6- رابطه زناشویی سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

در تحقیقی که در دانشگاه ویکلز انجام شد مشخص شد احتمال سرماخوردگی افرادی که هفته ای یک بار رابطه جنسی دارند 30 درصد کمتر از افراد بدون رابطه جنسی است. البته یافته جالب دیگر این تحقیق این بود که بهبود سیستم ایمنی برای افرادی که بیش از 3 بار در هفته رابطه جنسی دارند مشاهده نشد.

شاید به مطالعه این مطلب هم علاقه مند باشید: تعداد دفعات نرمال رابطه جنسی: تحقیقات چه می گوید؟

7- رابطه جنسی درد را تسکین می دهد.

رابطه جنسی می تواند باعث بهبود دردها شود. در تحقیقی که در کشور آلمان انجام شد مشخص شد انجام رابطه جنسی با وجود سردرد باعث بهبودی آن می شود. حدود 60 درصد از افرادی که در این تحقیق شرکت کرده بودند پس از رابطه جنسی سردرد کمتری را گزارش داده بودند.

8- رابطه جنسی عمر را افزایش می دهد.

مطالعه جالبی در دانشگاه هوک درباره تأثیر رابطه جنسی بر سلامتی انجام شد. این تحقیق که 25 سال به طول انجامید، نتایج آن در سال 1980 منتشر شد و مشخص شد که مردانی که روابط جنسی پیوسته ای دارند و زنانی که از رابطه جنسی خود لذت می برند عمر طولانی تری دارند. نکته قابل توجه این تحقیق این بود که عامل اثر بخش در افزایش عمر برای مردان تعداد رابطه جنسی و برای زنان لذت بردن از رابطه جنسی است.

9-  رابطه زناشویی باعث بهبود رابطه عاطفی می شود.

تحقیقات نشان می دهد بیش از 20 ثانیه رابطه فیزیکی (مثل بغل کردن، بوسیدن، نوازش کردن) باعث افزایش هورمون اکسی توسین (هورمون عشق) در بدن می شود. این هورمون باعث افزایش حس عاشقانه بین زوجین می شود. هر چه رابطه زناشویی بیشتر همراه با بغل کردن، بوسیدن و نوازش کردن باشد میزان ترشح این هورمون بیشتر خواهد شد.

 10- رابطه زناشویی دقت و تمرکز را افزایش می دهد.

در تحقیقی که در دانشگاه پرینستون در سال 2011 انجام شد مشخص شد رابطه جنسی بیشتر در موشها باعث رشد بیشتر نورون ها در ناحیه هیپوکامپ مغز که مسئول حافظه و تمرکز است می شود.

11- رابطه زناشویی روند پیری را کند می کند.

در تحقیق دیگری که توسط دکتر ملگارد (Melgaard) و همکارانش در انجمن سکس تراپی انگلستان انجام شد، به این نتیجه رسیدند زوج هایی که رابطه جنسی مکرر دارند به طور متوسط 4 تا 7 سال جوان تر از زوج های بدون رابطه جنسی به نظر می رسند.

دلیل این مسأله ترشح اندروفین درحین رابطه جنسی است. جالب است بدانید این هورمون در طول فعالیت های ورزشی هم به میزان کمتری ترشح می شود.

12- رابطه جنسی به بهبود کیفیت خواب کمک می کند.

تحقیقاتی که دکتر دنیل و همکارانش در سال 2016 انجام دادند نشان می دهد شب هایی که افراد رابطه جنسی دارند، عمق خواب، زمان به خواب رفتن و طول خواب آن ها بهبود پیدا می کند.

برچسب ها

‫4 نظرها

  1. سلام آقای دکتر ممنون از مقاله خوبتون
    اعتیاد به رابطه ی جنسی میتونه ضرر داشته باشه؟

    1. سلام و درود بر شما دوست عزیز
      تعریف شما از اعتیاد به رابطه جنسی چیه؟ و چه میزان رابطه و چه نوع رابطه ای را اعتیاد می دو نید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن